O’zbekiston Respublikasi fanlar Akademiyasi Qoraqalpoq bo’limi botanika bog’i 1959 yilda Nukus shahrida tashkil etilgan.
Botanika bog’ining asosiy vazifalari quyidagilardan iborat: Qoraqalpog’iston florasini turli geografik zonalar va hududlardan daraxt, meva va otsu o’simliklarning yangi turlari bilan boyitish, hududning noyob va yo’qolib ketish xavfi ostida turgan o’simlik turlarining genofondini o’rganish va saqlash, o’simliklarni etishtirishning oqilona usullarini ishlab chiqish, introducentlar orasidan xalq xo’jaligida foydalanish uchun eng qimmatli va istiqbolli turlarni tanlash, shuningdek,-botanika va tabiatni muhofaza qilish sohasidagi pedagogik va ilmiy-ma’rifiy ishlar. Bu erda o’simliklarning xilma-xilligini, birinchi navbatda Orolbo’yi mintaqasini o’rganish va saqlash bo’yicha ko’plab ilmiy-tadqiqot ishlari olib borildi, mahalliy kiritilgan o’simliklarning katta urug’lik to’plami yaratildi.
1991 yilda Botanika bog’iga O’zbekiston Respublikasi fanlar Akademiyasi Qoraqalpogiston bo’limi Prezidiumi huzuridagi ilmiy bo’lim maqomi berildi. Asosiy laboratoriya binosi qurildi, issiqxona foydalanishga topshirildi, u erda turli xil manzarali o’simliklar etishtiriladi.
Statsionar sharoitda ularning ekologiyasi, biologiyasini o’rganish, xalq xo’jaligi uchun foydali bo’lgan tur va shakllarni aniqlash, yovvoyi o’simliklarni madaniyatga kiritishning ilmiy asoslarini ishlab chiqish.
Institut Botanika bog’i xodimlari tomonidan yashil qurilish uchun daraxt va o’t o’simliklarini urug ‘ va vegetativ usulda yetishtirish texnologiyasi, Orolbo’yi janubida ekish va ekish muddatlari ishlab chiqilgan. Qoraqalpog’iston hududida daraxt o’simliklarini joriy etishning 3 ta dendrologik tumani ajratildi: Ustyurt, Qizilqum va quyi Amudaryo, ular agroklimatik okruglar va geobotanik tumanlar bilan mos keladi.
Har bir bunday hudud o’zining mahalliy yog’ochli o’simliklari bilan ajralib turishi aniqlandi, ular nafaqat mintaqaning tuproq va iqlim sharoitining ko’rsatkichi, balki uning kirish imkoniyatlarining ko’rsatkichidir. Botanika bog’i MDHning 19 ta xorijiy va 50 ta botanika bog’lari bilan tizimli aloqalarni amalga oshiradi, ular bilan urug’lar va ko’chat materiallarini almashadi. Botanika bog’i Qoraqalpog’istonning yagona ilmiy muassasasi bo’lib, bugungi kunda «o’simliklarni joriy etish va iqlimlashtirish»dolzarb muammosi ishlab chiqilmoqda.
Botanika bog’ida «Orolbo’yi janubidagi sho’rlangan tuproqlarda yog’ochli o’simliklarning ekologik va biologik xususiyatlarini joriy etish va o’rganish»mavzusida davlat fundamental tadqiqotlar dasturi doirasida ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilmoqda.

Ботанический сад Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан был создан в 1959 г. в г. Нукусе.
Основными задачами Ботанического сада являются: обогащение флоры Каракалпакстана новыми видами древесных, плодовых и травянистых растений из различных географических зон и районов, изучение и сохранение генофонда редких и исчезающих видов растений края, разработка рациональных методов выращивания растений, отбор из числа интродуцентов наиболее ценных и перспективных видов для применения в народном хозяйстве, а также проведение учебно-педагогической и научно-просветительской работы в области ботаники и охраны природы. Здесь проводились многочисленные научно-исследовательские работы в области изучения и сохранения растительного разнообразия, в первую очередь региона Приаралья, была создана большая семенная коллекция местных интродуцированных растений.
В 1991 г. Ботаническому саду был придан статус научного отдела при Президиуме Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узюекистан. Построен главный лабораторный корпус, введена в эксплуатацию теплица, где выращиваются различные виды декоративных растений.
Изучение в стационарных условиях их экологии, биологии, выявление видов и форм, полезных для народного хозяйства, разработка научных основ введения дикорастущих растений в культуру.
Сотрудниками Ботанического сада института разработана технология выращивания древесных и травянистых растений семенным и вегетативным путем для зеленого строительства, сроки посева и посадки их на юге Приаралья. Выделены 3 дендрологических района интродукции древесных растений на территории Каракалпакстана: Устюртский, Кызылкумский и Нижнеамударьинский, которые совпадают с агроклиматическими округами и геоботаническими районами.
Определено, что каждый такой район характеризуется своими аборигенными древесными растениями, которые являются не только индикатором почвенно-климатических условий района, но и показателем его интродукционных возможностей.
Ботанический сад осуществляет систематические связи с 19 зарубежными и 50 ботаническими садами СНГ, обменивается с ними семенами и посадочным материалом. Ботанический сад является единственным научным учреждением Каракалпакстана, где разрабатывается актуальная проблема сегодняшнего дня «Интродукция и акклиматизация растений».
В Ботаническом саду выполняется научно-исследовательская работа в рамках государственной программы фундаментальных исследований на тему: “Интродукция и изучение эколого-биологических особенностей древесных растений на засоленных почвах юга Приаралья”.