Nashr qilingan sana: 25/07/2026
2026 yil 30-iyul kuni soat 11:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.08. – Folklorshunoslik ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majlisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot institutining tayanch doktoranti Yaxiyaeva Shaxnoza Ernazarovnaning «Qoraqalpoq jirovi Qiyas Qayratdinovning epik repertuari (Ijodkorlik va badiiy mahorati)» mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=89541590784
E’LON!
2026-yil 30-iyul kuni soat 09:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.08. – Folklorshunoslik ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majlisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti  mustaqil izlanuvshisi Kabilova Gúlayım Bazarbayevna 10.00.08 – Folklorshunoslik ixtisosligidan “Qoraqalpoq xalq sehrli ertaklardagi mifologik obrazlarning tavsifi” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=89084246489
Nashr qilingan sana: 06/07/2026
DSc.05/2025.27.12.B.14.02 RAQAMLI ILMIY KENGASH ASOSIDA TUZILGAN BIR MARTALIK ILMIY KENGASHNING NAVBATDAGI YIG‘ILISHI
Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.B.14.02 raqamli Ilmiy kengash asosida tuzilgan bir martalik Ilmiy kengashning majlisi 2026-yil 24-iyul soat 10:00 da kichik majlislar zalida bo‘lib o‘tadi.
KUN TARTIBI
Mirametova Nadira Purxanatdinovna «Orolbo‘yi mintaqasi sharoitlariga bolalar organizmi adaptiv reaksiyalarining ekofiziologik xususiyatlari» (03.00.10 – Ekologiya, 03.00.08 – Odam va hayvonlar fiziologiyasi) mavzusidagi biologiya fanlari bo‘yicha Fan doktori (Doctor of Science) ilmiy darajasini olish uchun tavsiya etilgan dissertatsiya ishini himoya qilish. 2026-yil 24-iyul soat 10:00 da.
Nashr qilingan sana: 30/06/2026
DSc.05/2025.27.12.В.14.02  RAQAMLI ILMIY  KENGASHNING  NAVBATDAGI YIG‘ILISHI
Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.В.14.02 raqamli ilmiy kengashning yig‘ilishi 2026-yil 17-iyul soat 1200 da kichik majlislar zalida bo‘lib o‘tadi.
Kudiyarova Ganipa Jumabaevnaning “Qoraqalpog‘iston aholisi sog‘lig‘iga ekologik omillarning differensiyalangan ta’sirini baholash” mavzusidagi 03.00.10 – Ekologiya  ixtisosligi bo’yicha, biologiya  fanlari falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiya ishining himoyasi.
Har xil masalalar.
Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.B.14.02 raqamli Ilmiy kengash asosida tuzilgan bir martalik Ilmiy kengashning majlisi 2026-yil 17-iyul soat 10:00 da kichik majlislar zalida bo‘lib o‘tadi.
Joldasbaev Azamat Maratovich «Qoraqalpog‘iston Respublikasi sharoiti akvakulturasida tilapiya (Oreochromis mossambicus) balig‘ining bioekologik xususiyatlari va uning resurslik ahamiyati» (03.00.10-Ekologiya, 03.00.10-Gidrobiologiya) mavzusidagi biologiya fanlari falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tavsiya etilgan dissertatsiya ishini himoya qilish. 2026-yil 17-iyul soat 10:00 da.
2026 yil 2-iyul kuni soat 11:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.03. – Qoraqalpoq tili ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majilisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy tadqiqot instituti  tayanch doktoranti Asanova Dilfuza Nazarbay qizining Hozirgi qoraqalpoq tilida “do‘st/dushman” aksiologik juftligining lingvomadaniy tahlili” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=85996373494
Identifikator kodi: 284 432 6967
Qabul kodi: 2026
2026 yil 2-iyul kuni soat 09:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.03. – Qoraqalpoq tili ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majilisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidagi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy tadqiqot instituti tayanch doktoranti Seytmuratova Arıwxan Ajiniyazovnaning “Hozirgi qoraqalpoq tilida tasviriy san’at terminlarining leksik-semantik tahlili” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=86202441623
Nashr qilingan sana: 25/06/2026
2026 yil 1-iyul kuni soat 11:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.03. – Qoraqalpoq tili ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majilisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy tadqiqot instituti  mustaqil izlanuvchisi Kaljanov Ali Kurbanbaevichning “Hozirgi zamon qoraqalpoq tilida omonimlar” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=82289489206
2026 yil 1-iyul kuni soat 09:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.03 – Qoraqalpoq tili ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majilisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika instituti mustaqil tadqiqotchisi Nurlibekova Gulxan Medetbekovnaning “Qoraqalpoq tilida glyuttonik diskurslar (lingvomadaniy va lingvopragmatik tahlili)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=85760061642
Nashr qilingan sana: 19/06/2026
Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.B.14.02 raqamli Ilmiy kengash asosida tuzilgan bir martalik Ilmiy kengashning majlisi 2026-yil 26-iyun soat 11:00 da kichik majlislar zalida bo‘lib o‘tadi.
Kaliknazarova Almagul Kurbanazarovna «Katta Orol dengizi Artemia parthenogenetica populyatsiyasining hozirgi holati va sun’iy hovuzlarda yetishtirish xususiyatlari» (03.00.10-Ekologiya, 03.00.10-Gidrobiologiya) mavzusidagi biologiya fanlari falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tavsiya etilgan dissertatsiya ishini himoya qilish. 2026-yil 26-iyun soat 11:00 da.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/meetings/81417733512/invitations?signature=H9TTyA8-WaSXnmY_dWzDCuhXgt9lTum2R7izBtvGJjM
Nashr qilingan sana: 20/06/2026
E’ L O N
2026 yil 23-iyun kuni soat 09:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.03. – Qoraqalpoq tili ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majilisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy tadqiqot instituti tayanich doktoranti Kalbaeva Zulqumar Polatbayevnaning “Qoraqalpoq tilida oliy ta’lim terminlar tizimi” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM: https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=88211814211
2026 yil 23-iyun kuni soat 11:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.03. – Qoraqalpoq tili ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majilisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy tadqiqot instituti mustaqil tadqiqotchisi Esemuratova Nargiza Baxadirovnaning “Paremiyalarning badiiy matnda qo‘llanilish xususiyatlari (I.Yusupov asarlari tili misolida)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM: https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=86927802335
2026 yil 25-iyun kuni soat 09:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.08. – Folklorshunoslik ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majlisi bo‘lib o‘tadi.
Kun tartibidagi birinchi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti mustaqil izlanuvchisi Orazov Adilbay Orinbayevichning 10.00.08. – Folklorshunoslik mutaxassisligi “Qoraqalpoq xalq notiqlik so‘zlari (genezisi, janr xususiyati, poetikasi)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasining muhokamasi.
Manzil: Berdaq guzari ko‘chasi 41 uy. O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi 3-qavat, kichik majlislar zali.
ZOOM: https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=86710132327
2026 yil 25-iyun kuni soat 11:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.08. – Folklorshunoslik ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majlisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika instituti mustaqil izlanuvshisi Biysenbaev Quwandiq Baxitbay ulining 10.00.08 – Folklorshunoslik ixtisosligidan «Qoraqalpoq bolalar o‘yin folklori (o‘ziga xos xususiyatlari, tipologiyasi va poetikasi)» mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi muhokamasi.

Publication date: 25/07/2026
On July 30, 2026, at 11:00 a meeting of the Scientific Seminar will be held under the Scientific Council Number DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 for Awarding Scientific Degrees at the Karakalpak Research Institute of the Humanities, Karakalpakstan Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. The meeting will focus on the specialization 10.00.08 – Folklore Studies.
Agenda: The discussion of the dissertation of the Doctor of Philosophy (PhD) in Philology on the topic “The Epic Repertoire of the Karakalpak Jirov Kiyas Kayratdinov (Creativity and Artistic Skills) “ by the basic doctoral student of the Karakalpak Research Institute of Humanities of the Karakalpak Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Yakhiyaeva Shakhnoza
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=89541590784
ANNOUNCEMENT!
On July 30, 2026, at 09:00 a meeting of the Scientific Seminar will be held under the Scientific Council Number DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 for Awarding Scientific Degrees at the Karakalpak Research Institute of the Humanities, Karakalpakstan Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. The meeting will focus on the specialization 10.00.08 – Folklore Studies.
Agenda: Discussion of the dissertation by Gúlayım Bazarbayevna Kabilova, an independent researcher at the Karakalpak Research Institute of Humanities, Karakalpak Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences, specializing in 10.00.08 – Folklore Studies, on the topic “Description of Mythological Images in Karakalpak Folk fairy tales.”
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=89084246489
Publication date: 06/07/2026
NEXT MEETING OF THE ONE-TIME SCIENTIFIC COUNCIL ESTABLISHED BASED ON THE SCIENTIFIC COUNCIL DSc.05/2025.27.12.B.14.02
The meeting of the one-time Scientific Council established on the basis of the Scientific Council No. DSc.05/2025.27.12.B.14.02 for the awarding of academic degrees under the Karakalpak Research Institute of Natural Sciences will be held on July 24, 2026, at 10:00 AM in the small meeting hall.
Defense of Mirametova Nadira Purkhanatdinovna’s dissertation for the degree of Doctor of Science (DSc) in Biological Sciences on the topic: «Eco-physiological features of adaptive reactions of children’s bodies to the conditions of the Aral Sea region» (specialties: 03.00.10-Ecology, 03.00.08 – Human and animal physiology). The defense will take place on July 24, 2026, at 10:00 AM.
Address: 41 Berdaq Street. Karakalpakstan branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, 3rd floor. Small assembly hall
Publication date: 30/06/2026
MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL DSc.05/2025.27.12.В.14.02
The next meeting of the Scientific Council DSc.05/2025.27.12.В.14.02 at Karakalpak scientific research institute of natural sciences will be held on July 17, 2026 at 1200 in the conference hall of the institute.
Application:
Dissertation defense of Kudiyarova Ganipa Jumabaevna on the topic “Assessment of the differentiated impact of environmental factors on the population of  Karakpakstan”, submitted for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Biological Sciences in the specialty 03.00.10 — Ecology.
Various issues.
NEXT MEETING OF THE ONE-TIME SCIENTIFIC COUNCIL ESTABLISHED UNDER SCIENTIFIC COUNCIL DSc.05/2025.27.12.B.14.02
The meeting of the one-time Scientific Council, established under the Scientific Council DSc.05/2025.27.12.B.14.02 for awarding academic degrees at the Karakalpak Scientific Research Institute of Natural Sciences, will be held on July 17, 2026, at 10:00 AM in the small conference hall.
Defense of the dissertation by Joldasbaev Azamat Maratovich, submitted for the academic degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Biological Sciences, on the topic “The Current State of the Artemia parthenogenetica Population of the Greater Aral Sea and Features of its Cultivation in Artificial Ponds” (03.00.10-Ecology, 03.00.10-Hydrobiology). The defense will take place on July 17, 2026, at 10:00 PM.
ANNOUNCEMENT
On July 2, 2026, at 11:00 AM, a meeting was held at the Scientific Council DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 under the Karakalpak Humanitarian Sciences Research Institute of the Karakalpakstan Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. – A scientific seminar meeting will be held on the Karakalpak language specialty – 10.00.03.
On the agenda: Review of the dissertation of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences on the topic “Linguistic and cultural analysis of the axiological pair “friend/enemy” in the modern Karakalpak language” by the basic doctoral student of the Karakalpak Research Institute of Humanitarian Sciences of the Karakalpak Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan Asanova Dilfuza Nazarbay kizi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=85996373494
Conference ID: 284 432 6967
Access code: 2026
On July 2, 2026, at 09:00 AM, a meeting was held at the Scientific Council DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 under the Karakalpak Humanitarian Sciences Research Institute of the Karakalpakstan Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. – A scientific seminar meeting will be held on the Karakalpak language specialty – 10.00.03.
On the agenda: Review of the dissertation of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences on the topic Lexical and Semantic Analysis of Fine Arts Terminology in the Modern Karakalpak Language by the basic doctoral student of the Karakalpak Research Institute of Humanitarian Sciences of the Karakalpak Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan Seytmuratova Arukhan Ajiniyazovna.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=86202441623
Publication date: 25/06/2026
On Jule 1, 2026, at 11:00 AM, a meeting was held at the Scientific Council DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 under the Karakalpak Humanitarian Sciences Research Institute of the Karakalpakstan Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. – A scientific seminar meeting will be held on the Karakalpak language specialty – 10.00.03.
On the agenda: Review of the dissertation of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences on the topic “Homonyms in the modern Karakalpak language” by the independet researcher of the Karakalpak Research Institute of Humanitarian Sciences of the Karakalpak Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan Kaljanov Ali  Kurbanbaevich.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=82289489206
On Jule 1, 2026, at 09:00 AM, a meeting was held at the Scientific Council DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 under the Karakalpak Humanitarian Sciences Research Institute of the Karakalpakstan Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. – A scientific seminar meeting will be held on the Karakalpak language specialty – 10.00.03.
On the agenda: Review of the dissertation of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences on the topic “Glutonic discourses in the Karakalpak language (linguoculturological and linguopragmatic analysis)” by the independent researcher of Nukus State Pedagogical Institute named after Ajiniyaz Nurlibekova Gulkhan Medetbekovna.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=85760061642
Publication date: 19/06/2026
Defense of the dissertation by Kaliknazarova Almagul Kurbanazarovna, submitted for the academic degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Biological Sciences, on the topic “The Current State of the Artemia parthenogenetica Population of the Greater Aral Sea and Features of its Cultivation in Artificial Ponds” (03.00.10-Ecology, 03.00.10-Hydrobiology). The defense will take place on June 26, 2026, at 11:00 PM.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/meetings/81417733512/invitations?signature=H9TTyA8-WaSXnmY_dWzDCuhXgt9lTum2R7izBtvGJjM
Publication date: 20/06/2026
A N N O U N C E M E N T
On June 23, 2026, at 09:00 AM, a meeting was held at the Scientific Council DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 under the Karakalpak Humanitarian Sciences Research Institute of the Karakalpakstan Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. – A scientific seminar meeting will be held on the Karakalpak language specialty – 10.00.03.
On the agenda: Review of the dissertation of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences on the topic “The System of Terms of Higher Education in the Karakalpak Language” by the basic doctoral student of the Karakalpak Research Institute of Humanities of the Karakalpak Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan Kalbaeva Zulkumar Polatbaevna.
ZOOM: https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=88211814211
On June 23, 2026, at 11:00 AM, a meeting was held at the Scientific Council DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 under the Karakalpak Humanitarian Sciences Research Institute of the Karakalpakstan Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. A scientific seminar meeting will be held on the Karakalpak language specialty – 10.00.03.
On the agenda: Review of the dissertation of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences on the topic “Characteristis of the use of paremias in literary texts (based on the language of I.Yusupov’s literary works” by the independent researcher of the Karakalpak Research Institute of Humanities of the Karakalpak Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan Esemuratova Nargiza Baxadirovna.
ZOOM: https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=86927802335
On June 25, 2026, at 09:00 a meeting of the Scientific Seminar will be held under the Scientific Council Number DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 for Awarding Scientific Degrees at the Karakalpak Research Institute of the Humanities, Karakalpakstan Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. The meeting will focus on the specialization 10.00.08 – Folklore Studies.
The first question on the agenda: Discussion of the dissertation of Orazov Adilbay Orynbaevich, independent researcher at the Karakalpak Research Institute of Humanities of the Karakalpak Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences in the specialty 10.00.08. – Folkloristics, on the topic Karakalpak folk rhetoric (genesis, genre features, poetics)
ZOOM: https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=86710132327
On June 25, 2026, at 11:00 a meeting of the Scientific Seminar will be held under the Scientific Council Number DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 for Awarding Scientific Degrees at the Karakalpak Research Institute of the Humanities, Karakalpakstan Branch of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. The meeting will focus on the specialization 10.00.08 – Folklore Studies.
Agenda: The discussion of the dissertation paper by Biysenbaev Quwandiq Baxitbay uli, an independent researcher at the Nukus State Pedagogical Institute named after Ajiniyoz, titled “Karakalpak Children’s Game Folklore (Specific Characteristics, Typology, and Poetics)”, submitted for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences in the specialization 10.00.08 – Folklore Studies.