Nashr qilingan sana: 25/07/2026
2026 yil 30-iyul kuni soat 11:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.08. – Folklorshunoslik ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majlisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot institutining tayanch doktoranti Yaxiyaeva Shaxnoza Ernazarovnaning «Qoraqalpoq jirovi Qiyas Qayratdinovning epik repertuari (Ijodkorlik va badiiy mahorati)» mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=89541590784
E’LON!
2026-yil 30-iyul kuni soat 09:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.08. – Folklorshunoslik ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majlisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti  mustaqil izlanuvshisi Kabilova Gúlayım Bazarbayevna 10.00.08 – Folklorshunoslik ixtisosligidan “Qoraqalpoq xalq sehrli ertaklardagi mifologik obrazlarning tavsifi” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=89084246489
Nashr qilingan sana: 06/07/2026
DSc.05/2025.27.12.B.14.02 RAQAMLI ILMIY KENGASH ASOSIDA TUZILGAN BIR MARTALIK ILMIY KENGASHNING NAVBATDAGI YIG‘ILISHI
Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.B.14.02 raqamli Ilmiy kengash asosida tuzilgan bir martalik Ilmiy kengashning majlisi 2026-yil 24-iyul soat 10:00 da kichik majlislar zalida bo‘lib o‘tadi.
KUN TARTIBI
Mirametova Nadira Purxanatdinovna «Orolbo‘yi mintaqasi sharoitlariga bolalar organizmi adaptiv reaksiyalarining ekofiziologik xususiyatlari» (03.00.10 – Ekologiya, 03.00.08 – Odam va hayvonlar fiziologiyasi) mavzusidagi biologiya fanlari bo‘yicha Fan doktori (Doctor of Science) ilmiy darajasini olish uchun tavsiya etilgan dissertatsiya ishini himoya qilish. 2026-yil 24-iyul soat 10:00 da.
Nashr qilingan sana: 30/06/2026
DSc.05/2025.27.12.В.14.02  RAQAMLI ILMIY  KENGASHNING  NAVBATDAGI YIG‘ILISHI
Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.В.14.02 raqamli ilmiy kengashning yig‘ilishi 2026-yil 17-iyul soat 1200 da kichik majlislar zalida bo‘lib o‘tadi.
Kudiyarova Ganipa Jumabaevnaning “Qoraqalpog‘iston aholisi sog‘lig‘iga ekologik omillarning differensiyalangan ta’sirini baholash” mavzusidagi 03.00.10 – Ekologiya  ixtisosligi bo’yicha, biologiya  fanlari falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiya ishining himoyasi.
Har xil masalalar.
Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.B.14.02 raqamli Ilmiy kengash asosida tuzilgan bir martalik Ilmiy kengashning majlisi 2026-yil 17-iyul soat 10:00 da kichik majlislar zalida bo‘lib o‘tadi.
Joldasbaev Azamat Maratovich «Qoraqalpog‘iston Respublikasi sharoiti akvakulturasida tilapiya (Oreochromis mossambicus) balig‘ining bioekologik xususiyatlari va uning resurslik ahamiyati» (03.00.10-Ekologiya, 03.00.10-Gidrobiologiya) mavzusidagi biologiya fanlari falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tavsiya etilgan dissertatsiya ishini himoya qilish. 2026-yil 17-iyul soat 10:00 da.
2026 yil 2-iyul kuni soat 11:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.03. – Qoraqalpoq tili ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majilisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy tadqiqot instituti  tayanch doktoranti Asanova Dilfuza Nazarbay qizining Hozirgi qoraqalpoq tilida “do‘st/dushman” aksiologik juftligining lingvomadaniy tahlili” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=85996373494
Identifikator kodi: 284 432 6967
Qabul kodi: 2026
2026 yil 2-iyul kuni soat 09:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.03. – Qoraqalpoq tili ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majilisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidagi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy tadqiqot instituti tayanch doktoranti Seytmuratova Arıwxan Ajiniyazovnaning “Hozirgi qoraqalpoq tilida tasviriy san’at terminlarining leksik-semantik tahlili” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=86202441623
Nashr qilingan sana: 25/06/2026
2026 yil 1-iyul kuni soat 11:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.03. – Qoraqalpoq tili ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majilisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy tadqiqot instituti  mustaqil izlanuvchisi Kaljanov Ali Kurbanbaevichning “Hozirgi zamon qoraqalpoq tilida omonimlar” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=82289489206
2026 yil 1-iyul kuni soat 09:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.03 – Qoraqalpoq tili ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majilisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika instituti mustaqil tadqiqotchisi Nurlibekova Gulxan Medetbekovnaning “Qoraqalpoq tilida glyuttonik diskurslar (lingvomadaniy va lingvopragmatik tahlili)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=85760061642
Nashr qilingan sana: 19/06/2026
Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.B.14.02 raqamli Ilmiy kengash asosida tuzilgan bir martalik Ilmiy kengashning majlisi 2026-yil 26-iyun soat 11:00 da kichik majlislar zalida bo‘lib o‘tadi.
Kaliknazarova Almagul Kurbanazarovna «Katta Orol dengizi Artemia parthenogenetica populyatsiyasining hozirgi holati va sun’iy hovuzlarda yetishtirish xususiyatlari» (03.00.10-Ekologiya, 03.00.10-Gidrobiologiya) mavzusidagi biologiya fanlari falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun tavsiya etilgan dissertatsiya ishini himoya qilish. 2026-yil 26-iyun soat 11:00 da.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/meetings/81417733512/invitations?signature=H9TTyA8-WaSXnmY_dWzDCuhXgt9lTum2R7izBtvGJjM
Nashr qilingan sana: 20/06/2026
E’ L O N
2026 yil 23-iyun kuni soat 09:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.03. – Qoraqalpoq tili ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majilisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy tadqiqot instituti tayanich doktoranti Kalbaeva Zulqumar Polatbayevnaning “Qoraqalpoq tilida oliy ta’lim terminlar tizimi” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM: https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=88211814211
2026 yil 23-iyun kuni soat 11:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.03. – Qoraqalpoq tili ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majilisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy tadqiqot instituti mustaqil tadqiqotchisi Esemuratova Nargiza Baxadirovnaning “Paremiyalarning badiiy matnda qo‘llanilish xususiyatlari (I.Yusupov asarlari tili misolida)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozgan dissertatsiyasi muhokamasi.
ZOOM: https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=86927802335
2026 yil 25-iyun kuni soat 09:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.08. – Folklorshunoslik ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majlisi bo‘lib o‘tadi.
Kun tartibidagi birinchi masala: O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti mustaqil izlanuvchisi Orazov Adilbay Orinbayevichning 10.00.08. – Folklorshunoslik mutaxassisligi “Qoraqalpoq xalq notiqlik so‘zlari (genezisi, janr xususiyati, poetikasi)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasining muhokamasi.
Manzil: Berdaq guzari ko‘chasi 41 uy. O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi 3-qavat, kichik majlislar zali.
ZOOM: https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=86710132327
2026 yil 25-iyun kuni soat 11:00 da O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq gumanitar fanlar ilmiy-tadqiqot instituti huzuridagi Ilmiy darajalar beruvchi DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 raqamli Ilmiy kengash qoshidagi 10.00.08. – Folklorshunoslik ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy seminar majlisi bо‘lib о‘tadi.
Kun tartibidgi masala: Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika instituti mustaqil izlanuvshisi Biysenbaev Quwandiq Baxitbay ulining 10.00.08 – Folklorshunoslik ixtisosligidan «Qoraqalpoq bolalar o‘yin folklori (o‘ziga xos xususiyatlari, tipologiyasi va poetikasi)» mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi muhokamasi.

Дата публикации: 25/07/2026
30 июлья 2026 года в 11:00 состоится заседание Научного семинара по специальности 10.00.08 – Фольклористика при Научном совете DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01, действующем при Каракалпакском научно-исследовательском институте гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
Повестка дня: обсуждение диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам на тему «Эпический репертуар каракалпакского сказителя Кияса Кайратдинова (Творчество и художественное мастерство)» представленной независимым соискателем докторант Каракалпакского научно-исследовательского института гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан,  докторант Яхияева Шахноза Эрназаровна, по специальности 10.00.08 – Фольклористика.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=89541590784
ОБЪЯВЛЕНИЕ!
30 июля 2026 года в 09:00 часов при Научном совете DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 при Каракалпакском научно-исследовательском институте гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан 10.00.08. — Состоится заседание Научного семинара по специальности «Фольклористика.»
Повестка дня: Кабилова Гулайым Базарбаевна, независимый соискатель Каракалпакского научно-исследовательского института гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан. Обсуждение диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам на тему «Описание мифологических образов в каракалпакских народных волшебных сказках» по специальности 10.00.08 — Фольклористика.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=89084246489
Дата публикации: 06/07/2026
ОЧЕРЕДНОЕ ЗАСЕДАНИЕ РАЗОВОГО НАУЧНОГО СОВЕТА, СОЗДАННОГО НА БАЗЕ НАУЧНОГО СОВЕТА No DSc.05/2025.27.12.B.14.02
Заседание разового Научного совета, созданного на базе Научного совета No DSc.05/2025.27.12.B.14.02 по присуждению ученых степеней при Каракалпакском научно-исследовательском институте естественных наук, состоится 24 июля 2026 года в 10:00 в малом зале заседаний.
Защита диссертационной работы Мираметовой Надира Пурханатдиновны на соискание ученой степени доктора наук (DSc) по биологическим наукам на тему: «Экофизиологические особенности адаптивных реакций организма детей к условиям Приаральского региона» (специальности: 03.00.10-Экология, 03.00.08 – Физиология человека и животных). Защита состоится 24 июля 2026 года в 10:00.
Адрес: проспект Бердаха, дом 41. Каракалпакское отделение АН РУз, 3-й этаж, Малый зал заседаний.
Дата публикации: 30/06/2026
ЗАСЕДАНИЕ НАУЧНОГО СОВЕТА DSc.05/2025.27.12.В.14.02
Очередное заседание Научного совета по присуждению ученых степеней DSc.05/2025.27.12.В.14.02 при Каракалпакском научно-исследовательском институте естественных наук состоится 17 июля 2026 года в 1200 в малом конференц-зале института.
Защита диссертации на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по биологическим наукам Кудияровой Ганипы Жумабаевны на тему «Оценка дифференцированного влияния экологических факторов на состояние здоровье населения Каракалпакстана» (03.00.10 – Экология).
Заседание разового Научного совета, созданного на базе Научного совета No DSc.05/2025.27.12.B.14.02 по присуждению ученых степеней при Каракалпакском научно-исследовательском институте естественных наук, состоится 17 июля 2026 года в 10:00 в малом зале заседаний.
Защита диссертационной работы Жолдасбаева Азамата Маратовича на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по биологическим наукам на тему: «Биоэкологические особенности тиляпии (Оreochromis mossambicus) и ее ресурсное значение в аквакультуре в условиях Республики Каракалпакстана« (специальности: 03.00.10-Экология, 03.00.10-Гидробиология). Защита состоится 17 июля 2026 года в 10:00.
ОБЪЯВЛЕНИЕ
2 июля 2026 года в 11:00 состоится заседание Научного семинара по специальности 10.00.03 – «Каракалпакский язык» при Научном совете DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01, действующем при Каракалпакском научно-исследовательском институте гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
На повестке дня: обсуждение диссертации базовый докторант Каракалпакского научно-исследовательского института гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан Асановой Дильфуза Назарбаевны на тему «Лингвокультурологический анализ аксиологической пары «друг/враг» в современном каракалпакском языке» представленной на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=85996373494
Идентификатор конференции: 284 432 6967
Код доступа: 2026
2 июля 2026 года в 09:00 состоится заседание Научного семинара по специальности 10.00.03 – «Каракалпакский язык» при Научном совете DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01, действующем при Каракалпакском научно-исследовательском институте гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
На повестке дня: обсуждение диссертации базовый докторант Каракалпакского научно-исследовательского института гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан Сейтмуратовой Арыухан Ажиниязовны на тему «Лексико-семантический анализ терминов изобразительного искусства в современном каракалпакском языке» представленной на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=86202441623
Дата публикации: 25/06/2026
1 июля 2026 года в 11:00 состоится заседание Научного семинара по специальности 10.00.03 – «Каракалпакский язык» при Научном совете DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01, действующем при Каракалпакском научно-исследовательском институте гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
На повестке дня: обсуждение диссертации самостоятельный соискатель Каракалпакского научно-исследовательского института гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан Калжанова Али Курбанбаевича на тему «Омонимы в современном каракалпакском языке» представленной на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=82289489206
1 июля 2026 года в 09:00 состоится заседание Научного семинара по специальности 10.00.03 – «Каракалпакский язык» при Научном совете DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01, действующем при Каракалпакском научно-исследовательском институте гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
На повестке дня: обсуждение диссертации cамостоятельный соискатель Нукусского государственного педагогического института имени Аджинияза Нурлибековой Гулхан Медетбековны на тему «Глюттонические дискурсы в каракалпакском языке (лингвокультурологический и лингвопрагматический анализ)» представленной на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=85760061642
Дата публикации: 19/06/2026
Защита диссертационной работы Каликназаровой Алмагуль Курбаназаровны на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по биологическим наукам на тему: «Современное состояние популяции Artemia parthenogenetica Большого Аральского моря и особенности её разведения в искусственных водоёмах» (специальности: 03.00.10-Экология, 03.00.10-Гидробиология). Защита состоится 26 июня 2026 года в 11:00.
ZOOM:https://us06web.zoom.us/meetings/81417733512/invitations?signature=H9TTyA8-WaSXnmY_dWzDCuhXgt9lTum2R7izBtvGJjM
Дата публикации: 20/06/2026
О Б Ъ Я В Л Е Н И Е
23 июня 2026 года в 09:00 состоится заседание Научного семинара по специальности 10.00.03 – «Каракалпакский язык» при Научном совете DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01, действующем при Каракалпакском научно-исследовательском институте гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
На повестке дня: обсуждение диссертации базового докторанта Каракалпакского научно-исследовательского института гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан Калбаевой Зулкумар Полатбаевны на тему «Система терминов высшего образования каракалпакского языка» представленной на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам.
ZOOM: https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=88211814211
23 июня 2026 года в 11:00 состоится заседание Научного семинара по специальности 10.00.03 – «Каракалпакский язык» при Научном совете DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01, действующем при Каракалпакском научно-исследовательском институте гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
На повестке дня: обсуждение диссертации независимого соискателя Каракалпакского научно-исследовательского института гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан Есемуратовой Наргизы Бахадировны на тему «Особенности употребления паремий в художественном тексте (на материале текстов произведений И. Юсупова)», представленной на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам
ZOOM: https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=86927802335
25 апреля 2026 года в 09:00 при Научном совете по присуждению ученых степеней DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01 при Каракалпакском научно-исследовательском институте гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан 10.00.08. Состоится научный семинар по специальности «Фольклористика».
Первый вопрос повестки дня: Обсуждение диссертации Оразова Адилбая Оринбаевича, независимого соискателя Каракалпакского научно-исследовательского института гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан, на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам по специальности 10.00.08. – Фольклористика, на тему “Каракалпакские народные ораторские изречения (генезис, жанровые особенности, поэтика)”.
Адрес: улица Бердак гузари, 41. Каракалпакское отделение Академии наук Республики Узбекистан, 3-й этаж, малый конференц-зал.
ZOOM: https://us06web.zoom.us/j/2844326967?pwd=IEooyCCCmaFvqVICWUOWHokEvEkcbQ.1&omn=86710132327
25 июня 2026 года в 11:00 состоится заседание Научного семинара по специальности 10.00.08 – Фольклористика при Научном совете DSc.05/2025.27.12.Fil.16.01, действующем при Каракалпакском научно-исследовательском институте гуманитарных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан.
Повестка дня: обсуждение диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам на тему «Каракалпакский детский игровой фольклор (специфика, типология и поэтика)” представленной независимым соискателем Нукусского государственного педагогического института имени Ажинияза Бийсенбаевым Кувандыком Бахытбай улы по специальности 10.00.08 – Фольклористика.