Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy tadqiqot instituti,Nukus shahri,Qoraqalpog‘iston Respublikasi
Hurmatli biolog olimlar va ekologlar! Sizlarni 2025-yil 16-18 oktyabr kunlari Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiytadqiqot institutida (Qoraqalpog‘iston Respublikasi, O‘zbekiston) Andijon davlat
universiteti (O‘zbekiston), Ege unıversıteti (Turkiya) va Baku davlat universitetlari (Ozarbayjon) hamkorligida o‘tkaziladigan “Yevrosiyo bioxilma-xilligini saqlash: zamonaviy muammolar, yechimlar va istiqbollar” mavzusida III Xalqaro konferensiyaga taklif etamiz. Konferensiyani o‘tkazishdan maqsad – Yevrosiyoda bioxilma-xillikni saqlab qolishning dolzarb muammolari, o‘simlik va hayvonot dunyosini muhofaza qilish, ulardan barqaror foydalanish hamda monitoring qilish asoslarini muhokama etish. Konferensiyaga maqolalar qoraqalpoq, o‘zbek, turk, ozarbayjon, ingliz va rus tillarida qabul qilinadi. Konferensiya materiallari to‘plam ko‘rinishida nashr etiladi. Konferensiya to‘plamiga kiritilgan barcha maqolalar “Google Scholar” ma’lumotlar bazasiga kiritiladi hamda Ilmiy qo‘mita tomonidan eng yaxshi deb topilgan maqolalar «O‘zRFAQQB Axborotnomasi» va Baku davlat universitetining (Ozarbayjon) «Life Sciences & Biology» jurnallarining maxsus
sonlarida chop etiladi (tanlangan maqolalar muallifga qayta tahrir qilish uchun yuborilishi mumkin).
Anjuman yo‘nalishlari:
1-seksiya: Yevrosiyoda genetik bioxilma-xillikning muammolari va
yechimlari;
2-seksiya: Suv va tuproq ekosistemalarining biomonitoringi va ularni
muhofaza qilish;
3-seksiya: Noyob o‘simlik va hayvon turlarini muhofaza qilish, ularni qayta
tiklash;
4-seksiya: Yevrosiyoda fotosintetik organizmlarning saqlanishi;
5-seksiya: Yevrosiyodagi zamburug‘lar va ularning simbiotik sheriklarini
saqlash.
Konferensiya materiallariga qo‘yiladigan talablar va ularni
qabul qilish muddati
Konferensiyada ishtirok etish uchun tashkiliy qo‘mitaning electron pochta(karakalpaknaturalsciences@gmail.com) manziliga joriy yilning 20 sentyabrkuniga qadar 1-ilovada keltirilgan shaklni to‘ldirib, maqolani 2-ilovaga muvofiq rasmiylashtirilgan holda yuborish so‘raladi. Yuborilayotgan fayl nomida maqola birinchi muallifining familiyasi lotin harflarida chiziqcha orqali va seksiya raqami yoziladi: (Jumabaev-2). Konferensiyaga taqdim etilgan materiallarning mazmun va mohiyati uchun mualliflar javobgar. Ilmiy qo‘mita maqolalarni tahrir qilish huquqiga ega.
Konferensiyaning talablariga javob bermaydigan va belgilangan muddatdan kechikib yuborilgan maqolalar rad etiladi.
Konferensiya materiallarini rasmiylashtirish qoidalari. Yuborilgan materiallar konferensiyaning asosiy mavzu yo‘nalishlariga mos kelishi kerak. Maqolalar quyidagi tartibda rasmiylashtirilishi zarur:
1. Maqola nomi (o‘rtada, bosh harflarda, qalin shriftda);
2. Muallif(lar) ismi va otasining ismi (bosh harflari), familiyasi (to‘liq),
o‘rtada, kichik harflarda, qalin shriftda;
3. Tashkilotning to‘liq nomi, davlat nomi;
4. Tegishli muallifning e-mail manzili;
5. Annotatsiya (150 so‘zdan oshmasligi zarur, faqat ingliz tilida);
6. Kalit so‘zlar (5 so‘z bilishi shart, faqat ingliz tilida);
7. Maqolaning asosiy matni (2-5 bet);
8. Foydalanilgan adabiyotlar ro‘yxati.
Maqola matnini rasmiylashtirish qoidalari. Matn redaktori – Microsoft Word; Format – doc (docx); Shrift o‘lchami – 12; Shrift – Times New Roman;Qatorlar oralig’i interval – 1; Xat boshi – 1,25 sm. Sahifa parametrlari: chapdan 3,0 sm; o‘ngdan 2,0 sm; yuqori va pastdan 2,5 sm. Matn sahifalari raqamlanmaydi.Formula va lotincha (tur, avlod va boshq.) nomlanishlar kursivda yoziladi. Grafik materiallar (rasm, diagramma, sxema va boshq.) yuqori sifatli bo‘lishi zarur. Grafik materiallar soni 4 tadan va jadvallar 3 tadan ortmasligi tavsiya etiladi. Maqola matni 2-5 betgacha bo‘lishi kerak. Adabiyot manbalariga havola oddiy qavs ichida muallif va nashr yili ko‘rsatilgan holda yoziladi. Masalan: bir muallif – (Temirbekov, 2018); ikki muallif – (Esbergenov va Qurbanbaev, 2012); ikkidan ortiq muallif – (Embergenov va boshq., 2020). Foydalanilgan adabiyotlar ro‘yxati alifbo tartibida maqola oxirida beriladi. Adabiyotlar soni 10 tadan ortmasligi lozim.
Maqolani chop etish uchun to‘lov mavjud. Mualliflar sonidan qat’iy nazar har bir maqola uchun 20 AQSh dollari (20$ yuborilayotgan vaqtda O‘zRes Markaziy bankining USD-UZS konvertatsiyasi bo’yicha hisoblanadi) to‘lov qilinadi. Konferensiya materiallari to‘plamining elektron varianti va sertifikat (pdf) bepul taqdim etiladi.
Maqola uchun to’lovlar quyidagi usullar orqali qabul qilinadi:
1. Western Union orqali pul yuborish uchun:
Mirzambetov Nurlibay (Tel.:+998934083690) Nukus, Qoraqolpog’iston
Respublikasi
2. Zolotaya Korona (KoronaPay) orqali pul yuborish uchun:
3. Viza karta orqali pul qabul qilish uchun:
4195 2500 4021 7612 (Nargiza Abdinasirova)
4. UzCard yoki Humo kartalari orqali pul qabul qilish uchun (yuborilayotgan
vaqtda O‘zRes Markaziy bankining USD-UZS konvertatsiyasi bo’yicha
hisoblanadi):
5614 6812 5541 3183 (Mirzambetov Nurlibay Aybergenovich)
Tashkiliy qo‘mita manzili:
Manzil: 230100, Qoraqolpog’iston Respublikasi, Nukus shahri, Berdakhko‘chasi 41-uy. Qoraqolpoq tabiiy fanlar ilmiy-tadqiqot instituti

III МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ «СОХРАНЕНИЕ БИОРАЗНООБРАЗИЯ ЕВРАЗИИ: СОВРЕМЕННЫЕ ПРОБЛЕМЫ, РЕШЕНИЯ И ПЕРСПЕКТИВЫ»
Каракалпакский научно-исследовательский институт естественных наук, город Нукус,Республика Каракалпакстан
ИНФОРМАЦИОННОЕ ПИСЬМО
Уважаемые биологи и экологи! Приглашаем Вас на III Международную конференцию «Сохранениебиоразнообразия Евразии: современные проблемы, решения и перспективы» которая состоится 16-18 октября 2025 года в Каракалпакском научно-исследовательском институте естественных наук (Республика Каракалпакстан, Узбекистан) в сотрудничестве с Андижанским государственным университетом (Узбекистан), Эгейским университетом (Турция) и Бакинским государственным университетом (Азербайджан) Цель конференции — обсудить актуальные проблемы сохранения биоразнообразия в Евразии, основы охраны, устойчивого использования и мониторинга растительного и животного мира.Материалы конференции принимаются на каракалпакском, узбекском, турецком, азербайджанском, английском и русском языках. Материалы конференции будут опубликованы в виде сборника. Все статьи, включенные в сборник конференции, будут внесены в базу данных «Google Scholar,»статьи, признанные лучшими Научным комитетом, будут опубликованы в
специальных выпусках журналов «Вестник ККОАНРУз» и Бакинского государственного университета (Азербайджан) «Life Sciences & Biology» (выбранные статьи могут быть отправлены автору для повторного редактирования).
Направления конференции:
1-секция: Проблемы и решения генетического биоразнообразия в Евразии;
2-секция: Биомониторинг и охрана водных и почвенных экосистем;
3-секция: Охрана и воспроизводство редких видов растений и животных;
4-секция: Сохранение фотосинтетических организмов в Евразии
5-секция: Сохранение грибов и их симбиотических партнёров в Евразии.
Требования к материалам конференции и их соответствие
срок приёма
Для участия в конференции необходимо до 20 сентября текущего года заполнить форму, приведенную в Приложении 1, и отправить статью,оформленную в соответствии с Приложением 2, на электронный адрес организационного комитета (karakalpaknaturalsciences@gmail.com). В заголовке отправляемого файла записывается фамилия первого автора статьи латинскими буквами через дефис: (Jumabaev-1). Авторы несут ответственность за содержание и суть материалов, представленных на конференцию. Научный комитет имеет право редактировать статьи. Статьи, не отвечающие требованиям и отправленные позже установленного срока, будут отклонены.Правила оформления материалов конференции. Представленные материалы должны соответствовать основным тематическим направлениям конференции.
Статьи должны оформляться в следующем порядке:
1. Название статьи (в центре, заглавными буквами, жирным шрифтом);
2. Имя и отчество (заглавные буквы) автора (авторов), фамилия (полная),
в центре, строчными буквами, жирным шрифтом;
3. Полное наименование организации, наименование государства;
4. Адрес e-mail соответствующего автора;
5. Аннотация (не более 150 слов, только на английском языке);
6. Ключевые слова (должно быть 5 слов, только на английском языке);
7. Основной текст статьи (2-5 стр.);
8. Список использованной литературы.
Правила оформления текста статьи. Текстовый редактор — Microsoft Word; Формат — doc (docx); Размер шрифта — 12; Шрифт — Times New Roman; Интервал между рядами — 1; Абзац — 1,25 см. Параметры страницы: слева 3,0 см; справа 2,0 см; сверху и снизу 2,5 см. Страницы текста не нумеруются.Формулы и латинские названия (вид, род и др.) пишутся курсивом.Графические материалы (рисунки, диаграммы, схемы и т.д.) должны быть высокого качества. Рекомендуется количество графических материалов не более 4 и таблиц не более 3. Текст статьи должен быть от 2 до 5 страниц.Ссылки на источники литературы пишутся в простых скобках с указанием автора и года издания. Например: один автор — (Темирбеков, 2018); два автора — (Есбергенов и Курбанбаев, 2012); более двух авторов -(Ембергенов и др., 2020). Список использованной литературы в алфавитном порядке приводится в конце статьи. Количество литературы не должно превышать 10.
Существует плата за публикацию статьи. Независимо от количества авторов, за каждую статью взимается плата в размере 20 долларов США (20$ на момент отправки рассчитывается по конвертации Центрального банка РУз в USD-UZS). Электронная версия сборника материалов конференции и сертификат (pdf) предоставляются бесплатно.
Плата за публикацию принимается следующими способами:
1. Для перевода денег через Western Union:Мырзамбетов Нурлыбай (Тел.:+998934083690) Нукус, Республика
Каракалпакстан
2. Для перевода денег через Zolotaya Korona (KoronaPay):
Мирзамбетов Нурлибай (Тел.:+998934083690) Нукус, Республика
3. Для приема денег по визовой карте:
4195 2500 4021 7612 (Наргиза Абдинасирова)
4. Для приема денег через карты UzCard или Humo (на момент отправки
рассчитывается по конвертации Центрального банка РУз в USD-UZS):
5614 6812 5541 3183 (Мирзамбетов Нурлибай Айбергенович)
Адрес оргкомитета:
Адрес: 230100, Республика Каракалпакстан, г. Нукус, ул. Бердаха, 41.Каракалпакский научно-исследовательский институт естественных наук.